Suusatajate tuleproov

Eelolev nädalavahetus on eriline ja tähtis. Ei, mul oli küll meeles isale helistada, see päev oli juba möödunud nädalavahetusel. Isegi Mardipäev vist toimus kunagi, pole sellega kursis. Jõuludeni on veel aega küll, rääkigu lelutootjad oma reklaamides mida tahes. Kõik murdmasuusatajad, kes oma seniste treeningute vilju maitsta tahavad, kogunevad selleks puhuks kolme Skandinaavia linnakesse: Beitostölen (NOR), Bruksvallarna (SWE) ja Muonio (FIN).

Aegu tagasi välja kujunenud traditsioone järgides korraldatakse neis suusakeskustes nädal enne maailmakarikasarja algust nö “esimese lume võistlused”. Kõik need keskused hoolitsevad lume olemasolu pärast võistluste ajaks ja soovitavalt juba nädalaid enne starte. Selleks tehakse lumekahuritega eelmise talve jooksul korralik mägi, kaetakse see saepuruga ja hoitakse nii üle suve. Lumetootmine on kallis lõbu, kuid tasub end kuhjaga ära, kui see toob järgmise talve hakul sadu suusatajaid kõikjalt üle maailma treenima ja võistlema. Võistluste osavõtumaksust koguneb kenake summa, kui igal päeval (reede-pühapäev) on võistlemas kuni 800 sportlast.

Eestlased on Muonio lähedal asuvas Olose suusakeskuses oma esimesi starte teinud juba vähemalt 15 aastat, tõenäoliselt kauemgi. Nagu meie jaoks, on ka enamuse ülejäänud rahvuskoondiste jaoks tegu katsevõistlusega: tugev sooritus tagab koha maailmakarika etapi stardis. Sama eesmärki kannavad teiste suusakeskuste korraldatud võistlused. Beitostölen on loomulikult norralalaste katsevõistluseks, samuti on seal tänavu prantslased. Tavaliselt on Norras stardis ka venelased, kuid tänavu pidasid nad oma võistlused maha juba läinud nädalavahetusel siit Muoniost veel põhja pool asuvas Inaris.

Bruksvallarna võõrustab lisaks rootslastele kanadalasi, sloveene, Tšehhi B-koondist ja veel mõnede rahvaste esindajaid. Muonio on rahvusvahelisuse poolest kõvasti üle ja siin on Soome, Eesti, Saksamaa, Poola, Tšehhi, USA, Kasahstani, Valgevene, Ukraina, Jaapani, Hispaania, Rumeenia ja Korea parimad. Lisaks veel erinevate riikide teise ešeloni tegijaid.

Kõigi kolme võistluse tulemused annavad mõningast aimu sportlaste võimekusest hooaja alguses ja treenerid hoiavad end kõigi võistlustega kursis.

Minul pole muud teha, kui ennast maksimaalselt realiseerida ja loota, et treenimise vili on kenasti küps, aga mitte veel toores!

Heade uudisteni!