Tervitused Soomest.

September seljataga ning võistlushooaeg läheneb. See toob endaga treeningplaanides kaasa suure muutuse – mahud vähenevad oluliselt(seda tingib ka muidugi taasalanud kool) ning ägedamaid lõigutrenne lisandub treeningkavadesse järjest rohkem. See aga omakorda tekitab suuremat vajadust juba suusad alla lükata, number selga panna ning esimesena finišisse jõuda.

Septembris, kui olin paar nädalat juba koolis käinud, avastasin enda jaoks ülikooli juures 3 huvitavat fakti(mida tegelikult olin ka varem kuulnud). Esiteks, kella kaheksa asemel kell 10 ärgata on äärmiselt meeldiv ning keha on päevaks hoopis paremini välja puhanud. See aga omakorda mõjutab treeningukvaliteeti, mis eelnevatel aastatel tihti pärast pikki koolipäevi kannatas. Teiseks on võimalik tunniplaan sättida suures osas treeningute järgi, mitte treeninguid kooli järgi. Ning viimaseks on iseseisev õppimine palju meeldivam ja produktiivsem kui 8 tundi koolis istumist.

Kuu lõppu jäi traditsiooniliselt ka üks võistlus Tartu Sügisrulli näol, mis küll kerge külmetuse tõttu ei läinud plaanipäraselt ning maksimaalset pingutust teha ei olnud mõistlik. Siiski, arvestades selle aasta kontrolljooksusid, võis vähemalt jooksuosaga üldjoontes rahule jääda. Peamine on siiski see, et külmetushaigus sai kiiresti neutraliseeritud ning oli võimalik paari päeva pärast täiesti tervena Vuokatti laagrisse sõita, kaaslasteks klubikaaslased Mart ja Piret ning külalissportlasena Silver Selliov.

Kui Eestis musta maa treeningutel on sügiskuudel tihti raske ennast treenima motiveerida(eriti Tartu nüril maastikul), siis Soomemaal sellega probleeme ei teki. Vastupidi, algselt treeneri plaani vaadates küsisin ikka mitu korda üle, et kas peabki nii vähe treenima :D. Kuid tagantjärele tuleb tõdeda, et plaan oli petlik ning rasketest lõigutrennidest taastumiseks ongi vähe rohkem puhkust vaja. Nüüd, kui laager peatselt lõppema hakkab, võib väita, et 9 päeva Vuokattis treenimist on selgelt vähe – siin on lihtsalt võrratud treeningtingimused.

DSC_9160

Korra päevas oleme kasutanud siinset suusatunnelit. Jämi suusatunnel, kus varasemalt Suusaklubiga olen käinud, on aastatega muutunud juba vaimu nüristavaks ning see oligi peamine põhjus, miks seekord treeningkaaslastega sai otsustatud veidi pikem sõit Vuokatti ette võtta. Võrreldes Jämi suusatunneliga on siinne „külmkapp“ kaks korda pikem, veidi laiem ning ka temperatuur on mõne miinuskraadi asemel -8 kraadi ringis. Samuti meeldib mulle Vuokatti tunneli reljeef märksa rohkem – sirget maad sisuliselt ei olegi, kuid tõusud on kõik mõnusalt lauged ehk ei aja pulssi ülemäära kõrgeks, kuid samas esimeste suusatreeningute jaoks ideaalne(saab tehnika kenasti paika). Siin ka mõned stiilinäited:

http://www.youtube.com/watch?v=HaJQoazcCmk&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=XM01-G9rkq4&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=28AB4PVuy_w&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=4gXiqMRHVfs&feature=youtu.be

Lisaks suusatunnelile on siin ka musta maa treeninguteks super võimalused. Rullirada on põnev ning vägagi korralike tõusudega, lisaks on võimalik rullidel teha ka tõusutrenni(mäe tippu sõitis paaristõugetega ca 15 minutit). Sama mäe nõlvadel on ka head imikarajad, kus 2 tunnine trenn läks tõesti väga kiiresti ning oleks hea meelega sama palju veel teinud. Samuti on mõnusad jooksurajad – erinevalt Tartust ei pea pehmet maastikku tikutulega taga otsima, vaid kõik jooksu- ja matkarajad kulgevad männimetsas pehmel pinnasel. Metsas olevaid kaarte vaadates oli näha, et talvel on siin suusaradu ligi 200 kilomeetri jagu. Täielik suusaparadiis!

DSC00130

Veidi teemaväline, kui laagriga sai selgeks veel üks oluline asi. Nimelt, kui Silveri suusakarjäär soovitud moel välja ei kuku, siis modelliannet on talle jagunud küll kuhjaga.

DSC_9152